Bomberki – czym właściwie są?

Kurtka lotnicza – lub to, co wielu projektantów i detalistów nazywa również „kurtki bomberki” czy podobnie stylizowane jesienne kurtki damskie w wojskowym stylu – jest prawdopodobnie najbardziej popularną obecnie kurtką casual w sklepie https://zoio.pl/odziez-damska/okrycia-wierzchnie/bomberki. Takie damskie ramoneski są w rzeczywistości potomkiem jednej z najbardziej funkcjonalnych kurtek stworzonych dla wojska amerykańskiego w czasie II wojnie światowej. Ale to, co pierwotnie miało być specjalnym produktem do użytku wojskowego, stało się modnym ubiorem dla wszystkich kobiet.

bomberki

Pod koniec lat sześćdziesiątych brytyjscy scenestersi zaczęli nosić bomberki jako ciężką alternatywę dla bardziej eleganckich kurtek, co również zaadoptowały kobiety i fashionistki. Od tego czasu tak wiele ikon w naszej kulturze zademonstrowało, jak bardzo stylowe są takie bomberki że nie mielibyśmy czasu nazwać ich wszystkich. Ale gdybyśmy mieli wymienić tylko jedną, może być to Harrison Ford jako Indiana Jones – nie pilot ale szukający przygód archeolog.

Początki tej kurtki sięgają czasów MA-1, nylonowej kurtki wydanej po raz pierwszy pilotom US Air Force i US Navy w latach pięćdziesiątych XX wieku. Kiedy stare, większe kurtki bomberki stały się zbyt duże, aby zmieścić się w mniejszych nowoczesnych kokpitach, odpowiedzią był smuklejszy nylon MA-1. Kobiety zaadaptowały takie militarne kurtki do własnej garderoby, i lekkie bomberki są odpowiedzią na wiele problemów.

Przy okazji – warto zauważyć, że określenie „kurtka bomberka” jest dziś stosowane nieco liberalnie i nawiązuje do stylu, który dokładniej przypomina kurtkę lotniczą MA-1 – a nie do tego, co kiedyś nazywano „kurtką pilotką” (co historycznie różni się od innych). Współczesne bomberki nie mają

Jak nosić takie bomberki?

Wybierz bardziej neutralny kolor, taki jak czarny, navy, khaki, lub bardziej autentyczny kolor kojarzony z wojskiem, więc będzie możliwe łączenie takich kurtek jesiennych z niemal wszystkim: nie bój się narzucić swojej bomberki na sukienkę w grochy, prosty T-shirt czy koszulę zapinaną na guziki. Pamiętaj jednak, że wzorzyste kurtki jesienne o tym kroju najlepiej łączą się z bardziej stonowaną odzieżą.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.